• Szkolny dzień bezpieczeństwa cyfrowego

W naszej szkole odbył się  Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Warsztaty i zajęcia dotyczące podstawowych problemów cyberbezpieczeństwa uczniów przeprowadził edukator Pani Lidia Drop. Szkoła nasza uczestniczy w projekcie pt. „Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa”. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” a finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pani Edukator spotkała się z uczniami klas II-III i poruszała problemy związanie z bezpieczeństwem w sieci oraz miejscach gdzie można uzyskać pomoc w sytuacjach zagrożenia. Zaprezentowane zostały filmy nt. cyberzagrożeń.

Potem odbyły się  warsztaty  w  klasach  starszych (3x45min) z udziałem uczniów i nauczycieli. Poruszano problemy bezpiecznego logowania, ochrony wizerunku i poszanowania godności, dzieci zobaczyły film związany z tą tematyką. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, mieli okazję do wyrażania swoich opinii oraz zadawania pytań. Edukator w czasie rozmowy z p. dyrektor przekazał otrzymane od stowarzyszenia broszury nt. cyberbezpieczeństwa adresowane dla rodziców i nauczycieli.

Na zakończenie odbyło się spotkanie Edukatora z Radą Pedagogiczną, podczas którego Edukator przedstawił tematykę cyberzagrożeń występujących wśród uczniów oraz sposoby ich zapobiegania. Pani Edukator zaprezentowała zasoby edukacyjne strony www.cyfrowobezpieczni.pl oraz zachęciła do skorzystania z  innych stron internetowych o tej samej tematyce.

Spotkanie z rodzicami

16 lutego 2017 r. w  naszej szkole odbyło się zebranie z rodzicami wszystkich klas. Spotkanie z rodzicami naszych uczniów wykorzystaliśmy do przeprowadzenia szkolenia [opartego na prezentacji w programie PP] na temat bezpieczeństwa cyfrowego.

88% rodziców zapoznanych zostało z najistotniejszymi zagadnieniami dotyczącymi możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Starano się uzmysłowić rodzicom, że ich rola w procesie zapewniania dzieciom bezpieczeństwa cyfrowego jest niezwykle ważna.

Po zebraniu ogólnym rodzice rozeszli się do klas, gdzie wraz z wychowawcami mieli możliwość przedyskutowania problemów, jakie napotkać mogą oni i ich dzieci korzystając z internetu. Rodzice otrzymali broszury instruktażowe.

Spotkanie miało trzy cele: uświadomienie rodzicom, że szkoła bierze udział w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl oraz poinformowanie ich o przeprowadzonych lekcjach i innych działaniach szkoły, które zostały już zrealizowane i tych, które są planowane; uświadomienie rodzicom, jakie są najważniejsze wskazania dla bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych przez ich dzieci; zbudowanie porozumienia z rodzicami i ustalenie planu działania, który pozwoli na wspólne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa cyfrowego ich dzieci.