• 27 maja 1973 r., po długich staraniach ówczesnego dyrektora- p. Kazimierza Gościmskiego, uroczyście nadano szkole imię Bohaterów Września 1939 r. Szkoła otrzymała również sztandar, odsłonięto tablicę pamiątkową.

• Imię naszej szkoły ma ścisły związek z wydarzeniami z  05. września 1939 roku w Wilcznej, gdzie w obronie kraju polegli żołnierze i ludność cywilna.

• 01. września 1939 roku wybucha II wojna światowa- bezprawny atak Niemiec hitlerowskich na Polskę. Zaczyna się wojna obronna kraju. Nad Bzurę, by bronić ojczyzny, wyrusza 68. Pułk Piechoty Armii Poznań. 05. września 3. Batalion tego pułku, pod dowództwem Jana Świdowskiego, stacjonuje w Wilcznej. O godzinie 11 żołnierze zauważają przelatujący nad wsią samolot ze znakiem Czerwonego Krzyża- później okazuje się, że był to niemiecki samolot zwiadowczy.
      • Przed godziną 17 dowództwo zarządza zbiórkę do dalszego marszu, jednak po kilku minutach eskadra samolotów niemieckich zrzuca nad Wilczną 6 bomb. Giną żołnierze i ludność cywilna.
        14 żołnierzy zostaje zabitych na podwórku p. Ławniczakowej, 9 u państwa Sikorskich, koło kuźni Cieślaka śmierć ponoszą: Franciszek Kurzajak- mieszkaniec Wilcznej i Zdzisław Rybarczyk z Wacławowa. Na łące pani Roszakowej giną jej dwie córki: pięcioletnia Aurelia i siedmioletnia Helena. W sumie, 05. września 1939 roku w Wilcznej, zabitych zostaje ponad 30 osób, w tym 25 żołnierzy.

• Wielu z nich to bezimienni- nie znaleziono przy nich żadnych dokumentów. Znani z nazwiska to: kapral Lucjan Stróżyński, Aleksander Kurzajak (pochowany został w Golinie), podporucznik Zygmunt Białecki oraz Kazimierz Piekarczyk- pracownik Polskiego Radia w Poznaniu. 09. września mieszkańcy Wilcznej potajemnie zbierają okaleczone ciała  i chowają we wspólnej mogile, a 22. lipca 1945 roku wznoszą w tym miejscu pomnik ku czci poległych, którzy stają się, obok wielu innych, bohaterami Września 1939 roku, a od 1973 Patronem naszej szkoły. I dlatego „pamięć historii żyje w nas” do dziś.

​​​​​​​​​​​​​​

•  W 1993 roku po raz pierwszy odbyła się uroczystość uczczenia 20. rocznicy nadania szkole imienia. Uroczystości te stały się tradycją szkoły i odbywają się co pięć lat.​​​​​​​