• Standardy ochrony małoletnich

•

To zbiór zasad i wskazówek, które maja zapewnić, że szkoła jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich uczniów.

Dzięki nim lepiej rozumiemy , jak postępować w różnych sytuacjach, aby Was chronić i pomagać Wam czuć się w szkole dobrze.

Co obejmują Standardy?

• Zasady zatrudniania personelu.
        • Procedury reagowania na podejrzenie krzywdzenia dziecka.
        • Reguły reagowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
        • Zasady bezpiecznych relacji między personelem a uczniami oraz relacji między uczniami.

Poza głównymi punktami, Standardy Ochrony Małoletnich obejmują również ochronę danych osobowych i wizerunku dzieci oraz zasady bezpiecznego korzystania z internetu w szkole.

Chodzi o to, aby każdy czuł się bezpiecznie w szkole, ale także w domu, wszędzie tam, gdzie przebywa.

Jeśli coś cię niepokoi lub czujesz się źle zawsze możesz porozmawiać z nauczycielem, wychowawcą lub innym dorosłym.

Relacje nauczycieli i uczniów oparte są na szacunku, bezpieczeństwie i współpracy.

Wszyscy uczniowie traktowani są na równi bez względu na płeć, orientację seksuaną, niepełnosprawność, status społeczny, kulturowy i religijny.

Czego nie wolno?

• Nie wolno stosować przemocy fizycznej, np. uderzać, szarpać, popychać.
        • Zabroniona jest przemoc słowna, np. krzyczenie, grożenie, wyśmiewanie oraz stosowanie wulgaryzmów.
        • Nie można wyzywać, obrażać, poniżać, zawstydzać, wyśmiewać.
        • Zabronione są wszelkiego rodzaju zachowania o charakterze przemocy seksualnej.

Zasady bezpiecznych relacji między uczniami:

1. Uczniowie mają obowiązek przestrzegania zasad zachowania i norm obowiązujących w szkole.
        2. Uczniowie uznają prawo innych uczniów do odmienności.
        3. Uczniowie są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek.
        4. Przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna między uczniami nigdy nie jest akceptowana.
        5. Jeśli uczeń jest świadkiem stosowania przez innego ucznia jakiejkolwiek formy agresji ma obowiązek reagowania i szuka pomocy dla ofiary u osoby dorosłej.
        6. Jeśli uczeń stał się ofiarą agresji lub przemocy, może uzyskać pomoc w szkole.

Zasady korzystania z komputerów i internetu w szkole:

• Uczniowie korzystają z komputera tylko pod opieka nauczyciela.
        • Dostęp ucznia do internetu jest możliwy tylko pod nadzorem nauczyciela.
        • Szkolne komputery mają zainstalowane programy, które blokują niebezpieczne treści.

Zasady korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych:

• Uczniowie nie korzystają w szkole z telefonów i urządzeń elektronicznych z dostepem do internetu.
        • W uzasadnionych sytuacjach uczeń może skorzystać z telefonu, ma jednak obowiązek poinformowania o tym fakcie nauczyciela.
        • W szkole uczniom nie wolno robic zdjęć, nagrywać dźwięku i filmu oraz publikować ich w internecie.

Jeśli czujesz złość, smutek lub lęk, jeśli ktoś cię krzywdzi...

MASZ    PRAWO    DO   POMOCY!

Poproś o pomoc wychowawcę, pedagoga, psychologa, ulubionego nauczyciela lub każdą osobę pracujacą w szkole, której ufasz.

Możesz skorzystać z telefonu. Rozmowa jest anonimowa i bezpłatna.

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

800 120 226 – policyjny telefon zaufania