• Programowanie dla każdego

• Innowacyjny program nauczania: „Programowanie dla każdego” w Szkole Podstawowej w Cieninie Kościelnym [opracowany przez I. Miętkiewicz] realizowany był w ramach pilotażowego wdrożenia programowania MEN.

Innowacją z programowania w naszej szkole objęci byli uczniowie z II etapu edukacyjnego.

W klasie IV odbyło się 6 godzin zajęć, na których realizowane były cele innowacji pedagogicznej z zakresu programowania. Zgodnie z założeniami uczniowie uczą się w wizualnym języku programowania, dedykowanym do nauki podstaw programowania dla dzieci w wieku 8-16 lat, czyli w programie Scratch. Programowanie w Scratch odbywa się na zasadzie logicznej układanki. W bardzo przyjaznym, kolorowym i intuicyjnym środowisku dzieci poprzez przeciąganie układają klocki w określonym porządku tworząc interaktywną grafikę, muzykę,animacje i gry. Czwartoklasiści potrafią napisać w języku wizualnym proste algorytmy z wykorzystaniem poleceń sekwencyjnych, iteracyjnych i warunkowych.

"Scratch to także społecznościowy serwis, pozwalający każdemu na umieszczanie stworzonych w tym języku programów, dyskutowanie o nich oraz oglądanie i pobieranie prac stworzonych przez innych użytkowników tego serwisu. Cała strona jest już dostępna w polskim języku."