• Europejski tydzień kodowania

        • Patron honorowy: Ministerstwo Cyfryzacji 

          CIENIN KOŚCIELNY KODUJE - Obrazek 1

          W trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania, dzieci z naszej szkoły poznawały tajniki kodowania poprzez rozwiązywanie zadań i wyzwań.
          Uczniowie mogli ćwiczyć „kodowanie na dywanie” a także tworzyć treści cyfrowe w programie Scratch (kreowali opowieści graficzne i muzyczne). W trakcie lekcji informatyki, uczniowie przez muzykę i przygotowanie układów tanecznych za pomocą animowanych postaci, zakodowali potańcówkę a także stworzyli zakodowaną orkiestrę. Rozwijali wyobraźnię i przybliżali sobie koncepcje informatyczne za pomocą grafiki wektorowej w Scratch. Wizualne języki programowania są doskonałym narzędziem pozwalającym na przedstawienie zagadnień związanych z algorytmami i myśleniem algorytmicznym dzieciom.

          Uczniowie klasy I także aktywnie uczestniczyli w tym europejskim wydarzeniu. Na zajęciach ćwiczyli i rozwijali umiejętności logicznego myślenia i  kodowanie bez komputera poprzez rozkodowanie obrazków, kodowanie kolorami, dyktanda graficzne, kodowanie gestami, rozkodowanie słów i powiedzeń.

          Kodowanie w klasie drugiej polegało na zajęciach praktycznych, w czasie których uczniowie szacowali odległość ilością kroków oraz ukształtowali sobie pojęcie: "w prawo", "w lewo" i „na wprost”. Dowiedzieli się w jakim celu buduje się roboty, - potrafili zaprogramować drogę przy pomocy komunikatów słownych oraz z wykorzystaniem strzałek.

          W tym tygodniu, pod opieką pani E. Kalisty, uczniowie uczestniczący w kole "Sposób na nudę" i chodzący na świetlicę włączyli się do Code Week. Ćwiczyli podstawowe funkcje poznawcze, koncentrację uwagi, analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową. Kodowali bez komputera poprzez kodowanie kolorami i gestami. Podczas lekcji religii zakodowali ruchy taneczne do piosenki religijnej.

          Wiedza z zakresu programowania to szansa na rozwinięcie kompetencji, które przydadzą się w każdym zawodzie. Takie umiejętności jak współpraca w grupie, umiejętność rozwiązywania problemów, przewidywania, czy logicznego myślenia to tylko niektóre z wielu umiejętności, które możemy trenować razem z dziećmi podczas zabaw w kodowanie. Nauka kodowania pomaga zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.

          Certyfikat organizatora wydarzenia otrzymała pani I. Miętkiewicz a dzieci certyfikaty uczestnictwa.