• Szkoła bez przemocy

• W roku szkolnym 2008/2009 nasza szkoła przystąpiła do III edycji ogólnopolskiego programu "Szkoła bez przemocy", któremu towarzyszy przesłanie "Szkoła dla społeczności - społeczność dla szkoły"

Celem programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy.

Podejmowane działania szkoły w tym zakresie to:

• przestrzeganie zasad Kodeksu "Szkoły bez przemocy",
        • wdrażanie punktowego systemu oceniania z zachowania,
        • realizowanie miesięcznej tematyki godzin wychowawczych dot. przeciwdziałania agresji i przemocy,
        • organizowanie imprez środowiskowych - Baśniowa niedziela, Dzień sportu, Festyn rodzinny,
        • naśladowanie pozytywnych autorytetów, spotkania z ciekawymi ludźmi, działalność charytatywna,
        • zorganizowanie "Dnia szkoły bez przemocy" - ogólnopolska akcja w szkołach,
        • zagospodarowanie terenu wokół szkoły - urządzenie "zielonej sali gimnastycznej" jako miejsca rekreacji i wypoczynku dla dzieci i rodziców.

W realizację programu zaangażowani są wszyscy pracownicy szkoły.

Szkoła wzięła udział w programie grantowym, który jest jednym z głównych działań w ramach programu społecznego "Szkoła bez przemocy"

Ewa Rutkowska i Anna Głowacka przygotowały projekt działań zgodnie z mottem III edycji "Szkoła dla społeczności - społeczność dla szkoły". Przygotowany projekt pt: "Razem możemy być lepsi", należał do kategorii "Tolerancja i integracja" i obejmował wszystkie działania jakie służą realizacji obranego celu - oddanie do użytku "zielonej sali gimnastycznej".

Nasza szkoła i przygotowany projekt znalazły się wśród 80 najwyżej ocenionych przez Radę Programu działań i otrzymała na ich realizację dotację w wysokości 5 tysięcy zł.

Nasza szkoła uczestniczyła w gali rozdania grantów III edycji programu "Szkoła bez przemocy"

Szkołę reprezentowały autorki projektu: Ewa Rutkowska i Anna Głowacka. Gala odbyła się 14 stycznia 2009 roku w Warszawie w Belwederze. Galę rozdania grantów prowadził Maciej Orłoś. Wystąpiła minister Ewa Junczyk-Ziomecka - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Zbigniew Marciniak - podsekretarz Stanu w MEN, organizatorzy programu "Szkoła bez przemocy" Jadwiga Czartoryska - Prezes Fundacji Grupy Telekomunikacji Polskiej, Dorota Stanek - Prezes Polskapresse, Joanna Pilcicka - Prezes Mediów Regionalnych.

Program grantowy "Szkoła bez przemocy - rok szkolny 2011/2012

Szkoła otrzymała grant w wysokości 2 tysięcy złotych na realizację projektu "Czy duzi, czy mali, każdy swe ciało doskonali" - dofinansowanie do siłowni zewnętrznej przy szkole.