„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego”.– Jan Paweł II
Poezja patriotyczna odgrywa w polskiej literaturze rolę niebagatelną. Wiersze patriotyczne są obecne w każdej epoce. Patriotyzm stał się głównym motywem przewodnim w dziełach powstających w czasach rozbiorów Polski. Ale przede wszystkim wiersze patriotyczne są miłością do Tej, która "jeszcze nie zginęła, kiedy my żyjemy". Tak właśnie zaczyna się najważniejszy polski wiersz patriotyczny.
23 października, w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, podczas którego młodzi recytatorzy wygłaszali wybrane przez siebie wiersze należące do kanonu polskiej poezji patriotycznej. Był on skierowany do uczniów klas IV- VIII. Zwycięzcy będą reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim.
Swoją postawą uczniowie udowodnili, że takie wartości jak Ojczyzna, Niepodległość, Patriotyzm są dla nich bardzo ważne, a liczny udział dzieci i młodzieży to piękny wyraz wdzięczności tym, którzy za Polskę walczyli i ginęli.
Celem konkursu było upamiętnienie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, kształtowanie uczuć patriotycznych, upowszechnienie znajomości polskiej poezji patriotycznej jak również rozwijanie umiejętności recytatorskich i zainteresowania poezją. Zachęcanie do kształtowania poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami oraz promowanie młodych talentów. Oceniający brali pod uwagę głównie dobór repertuaru, opanowanie oraz interpretację tekstu. Liczyły się również: odpowiednia intonacja, ruch i gest sceniczny.
Uczniowie pięknie recytowali wybrane przez siebie utwory. Tematyka ich była bardzo bogata: od utworów prezentujących piękno Polski, po podniosłe wiersze o tragicznych losach naszej ojczyzny.