• WARSZTATY POD OKIEM PASJONATA NAUKI

          • Uczniowie z klasy VII i VIII wzięli dziś udział w niecodziennych zajęciach. Naszą szkołę odwiedził niezwykły człowiek – pan Robert Przybylski z firmy Pasjonaci, który ze swoim laboratorium w bardzo widowiskowy sposób przybliżył młodzieży trudne zagadnienia z fizyki oraz chemii. Uczniowie byli wprost zachwyceni i z wielkim zainteresowaniem obserwowali wszystkie pokazy. Warsztaty miały formę zajęć praktycznych, w czasie których młodzi naukowcy sami wykonywali eksperymenty i doświadczenia. Zajęcia były bardzo fascynujące i wszystkich zachwyciły. Z pewnością udział w żywej lekcji rozbudził wśród uczniów zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi.

          • DZIEŃ ZIEMI

          • 22 kwietnia świętowaliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował audycję, której celem było promowanie ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Podczas całego dnia uczniowie sadzili również kwiaty przyniesione w ramach akcji "Weź się zazieleń” zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Zrobiło się naprawdę kolorowo!

          • MIŁOŚĆ MOTYWEM PRZEWODNIM AKCJI ŻONKILE 2022

          • „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”

            Marek Edelman

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Akcji od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.

            Nasza Szkoła po raz pierwszy przystąpiła do akcję społeczno–edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas tegorocznej edycji zastanawialiśmy się, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Jak wiele miała ona oblicz. Uczniowie klas IV – VIII na zajęciach z języka polskiego prowadzonych przez p. P. Jakubowską, w dniu 20 kwietnia 2022r. poznali  opowiadanie M. Szczygielskiego „Prawdziwi Przyjaciele”. Ta historia przypomniała nam znaną życiową prawdę, iż prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

            Do akcji przystąpiły również klasy I-III, które wraz z wychowawcami wysłuchały opowiadania  Zofii Staneckiej  "Pamięć drobinek". Dzieci miały okazję do rozmowy na temat pamięci i historii. W doskonały sposób zidentyfikowały i opisały podstawy związane z odwagą, troską o innych, potrzebą zachowania pamięci. Jako podsumowanie zajęć uczniowie własnoręcznie wykonywali żonkile z papieru i przywieszali je na tablicy na znak pamięci o powstaniu.

            Na zajęciach świetlicowych uczniowie pogłębiali wiedzę dot. wydarzeń z roku 1943, wspólnie z p. E. Kalisty oglądali film „Muranów-Dzielnica Północna”.

            Uczniowie i Grono Pedagogiczne naszej Szkoły w tym dniu uczcili 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przypinając  do ubrania wykonany przez siebie żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć.

          • ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI

          • W celu upamiętnienia chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 roku, w naszym kraju obchodzone jest państwowe święto, które zostało ustanowione ustawą z 2019 roku. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Z tej okazji uczniowie klas V- VIII przygotowali inscenizację słowną pt: "Chrzest Polski - początek naszych dziejów", w której przypomnieli historię tego niezwykle ważnego wydarzenia dla Polski, ale uświadomili też znaczenie wiary chrześcijańskiej dla naszego narodu. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego wydarzenia, wykonanego przez Dominika Wesołka, ucznia klasy VIII.

            Odpowiedzialna: Aneta Wrotecka

          • DZIEŃ KAPŁAŃSTWA - ŻYCZENIA DLA NASZEGO PROBOSZCZA

          • Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia przez Jezusa Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. W tym dniu wszystkim kapłanom składamy życzenia. Rocznica święceń kapłańskich to niezwykły dzień nie tylko dla Księdza, jak i całej wspólnoty naszego kościoła. Na uroczystej mszy nie mogło zabraknąć należących do parafii uczniów ze szkół w Cieninie Kościelnym i Zabornym. Reprezentujący naszą placówkę Nikola Jamruszka i Dominik Wesołek życzyli proboszczowi Marianowi Skibińskiemu, w imieniu całej społeczności szkolnej: wytrwałości, gorliwości, entuzjazmu i radości w posłudze Bogu i ludziom.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2022

          • Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów do udziału w akcji ,,Weź się zazieleń'' z okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia. Od 20 do 22 kwietnia przynieś do szkoły sadzonkę kwiatka i kolorową doniczkę wykonaną z recyklingu, np. z puszki po karmie dla zwierząt. 22 kwietnia razem posadzimy kwiaty na terenie naszej szkoły i porozwieszamy je tam, gdzie podpowie nam wyobraźnia.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!

          • PRZEZ KRZYŻ DO CHWAŁY

          • "Przez krzyż do chwały" to montaż słowo-muzyczny, który w środę 14 kwietnia przedstawiła klasa VIII z wychowawcą M.Wiśniewską i pedagogiem szkolnym E.Kalisty. Uczniowie ukazali znaczenie krzyża jako znaku zbawienia oraz radość i nadzieję chrześcijańską płynącą z faktu Zmartwychwstania Chrystusa. Było to duchowe przygotowanie do owocnego przeżycia świąt Wielkanocnych, które już od Wielkiego Czwartku ma swoje miejsce w kościele. Dyrektor szkoły Magdalena Strzelecka złożyła życzenia świąteczne całej społeczności szkolnej.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE

          • Najważniejszą wartością w życiu każdego człowieka jest ZDROWIE. Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Święto to obchodzone jest niemalże na całym świecie corocznie od 1950 r. w dniu 7 kwietnia czyli ponad 72 LATA. W tym roku hasło przewodnie tego dnia brzmiało: „Nasza planeta, nasze zdrowie”.  W naszej szkole tego dnia podczas zajęć podkreślano, iż działalność człowieka często prowadzi do powstawania toksycznych odpadów, ścieków, hałasu, emisji pyłów i gazów do atmosfery oraz zmniejszenia ilości zasobów naturalnych. Aby chronić naszą planetę mówiono o tym jak ważna jest segregacja śmieci. Przypomniano dzieciom jakie kolory pojemników używamy do segregacji odpadów.

            Na zajęciach poświęcano również czas zdrowemu odżywianiu, w głównej mierze nauczyciele skupili uwagę uczniów na omówieniu „Talerza Zdrowia”. Podkreślono, również jak ważna jest dla organizmu aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają wydolność organizmu, dotleniają mózg i komórki ciała, a ponadto podczas ćwiczeń wydzielają się hormony szczęścia, które poprawiają nastrój. Uczniowie doskonale wiedzieli, że w diecie powinny dominować warzywa i owoce - powinny stanowić główną część tego co jemy. Dziecko powinno jeść warzywa i owoce kilka razy dziennie w ramach głównych posiłków (co najmniej 5 porcji dziennie). Różnorodność spożywanych warzyw i owoców zapewnia dostarczenie wszystkich cennych składników odżywczych. Uczniowie dowiedzieli się również jakie inne produkty powinny znaleźć się w codziennej diecie tj.: produkty zbożowe, produkty białkowe oraz mleko i jego przetwory. Zwrócono również uwagę jak ważne jest spożywanie wody. Podczas zajęć dzieci bardzo chętnie włączały się do rozmowy. Jako podsumowanie uczniowie klasy 5 wykonali piramidy zdrowia, natomiast uczniowie pozostałych klas w grupach wykonywali plakaty pod hasłem " Nasza planeta, nasze zdrowie".

          • PROPOZYCJE EDUKACYJNE DLA KLASY ÓSMEJ

          • Klasa VIII z wychowawcą, 8 kwietnia spotkała się z mgr S. Kłanieckim, dyrektorem Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Słupcy, który przedstawił ofertę edukacyjną dla absolwentów szkół podstawowych na rok szkolny 2022/2023.Uczniowie zadawali pytania i uważnie słuchali co ich czeka w następnym roku szkolnym.

          • WIELKOPOLSKI TURNIEJ ORLIKA 2022

          • W kategorii klas 6 i mł.

            Pierwszy turniej odbył się na „ORLIKU” przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Słupcy. Były to eliminacje gminne. W tym turnieju wystartowało 5 drużyn SP Koszuty, SP Kowalewo, SP Młodojewo, SP Cienin Zaborny, SP Cienin Kościelny.

            Nasi chłopcy po pięknie zagranych meczach uplasowali się na drugiej pozycji i awansowali do dalszego etapu rozgrywek, który odbył się 04.04.2022r. na boisku Orlika w Zagórowie.

            Tam po równie wspaniałych meczach w których startowało 6 drużyn nasza reprezentacja w składzie: A. Budziak - kapitan, J.Loritz – bramkarz, A. Jamruszka, H. Dębowski, D. Wesołowski, H. Wróblewski, K. Rosiak, (F. Rogacki oraz J. Wieczorek uczestnicy wcześniejszego turnieju) zajęła 3 miejsce pokonując w eliminacjach drużyny z Cienina Zabornego 3 : 1, Łukomia 3 : 1. W meczu o awans do dalszych rozgrywek z SP Zagórów naszym chłopcom zabrakło szczęścia.

            Bramki dla naszej drużyny we wszystkich meczach strzelali: Aleks Budziak, Alan Jamruszka oraz Hubert Dębowski. Na szczególną pochwałę zasługuje uczeń klasy 4 Jakub Loritz, który wykazał się wspaniałą grą jako bramkarz w każdym meczu.

            Gratulujemy całej drużynie i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

            Opiekun drużyny: Jerzy Szymczak

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2022 – INFORMACJA WHO

          • Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia 2022 jest :

            Our planet, our health

             Nasza planeta, nasze zdrowie.

            W środku pandemii, zanieczyszczonej planety, nasilających się chorób, takich jak rak, astma, choroby serca, w Światowym Dniu Zdrowia 2022, WHO skupi globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania ludzi i planety w zdrowiu oraz wspierania ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw skoncentrowanych na dobrobycie.

            Czy jesteśmy w stanie na nowo wyobrazić sobie świat, w którym czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich?

            Gdzie gospodarki krajów koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu ludzi?

            Gdzie w miastach można mieszkać, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?

             
            https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022#
            https://youtu.be/9HV4hkX5NxI
            https://youtu.be/bi5wM1S1W4A
          • WYNIKI OGŁOSZONE, NAGRODY ROZDANE W XXIX KONKURSIE „ZŁOTEJ ŻABY”!

          • W tegorocznym konkursie tytuł laureata w dziedzinie języka polskiego i literatury otrzymało 20 uczniów i tyluż w dziedzinie matematyki. Kolejnych 20 osób w obu dziedzinach otrzymało wyróżnienie. Nasza uczennica Iga Kruczkowska z klasy siódmej znalazła się wśród wyróżnionych uczniów w dziedzinie języka polskiego. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród obyło się 2 kwietnia 2022 roku w Budynku Szkół Fundacji Społecznej EKOS w Swarzędzu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • NAJLEPSZY FILMOWIEC W SZKOLE

          • Rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Filmowy – „Mój zwierzak”. Prace były oceniane pod względem kompetencji filmowych oraz treści, walorów artystycznych, technicznych i kreatywności. Najlepszym filmowcem w szkole została uczennica klasy VII – Iga Kruczkowska. Gratulacje!

            Poniżej film laureatki tego konkursu. Poznajcie żółwia Stefana!

             

            Odpowiedzialna: I. Miętkiewicz

          • KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I-III

          • W marcu uczniowie nauczania  początkowego brali udział w konkursie plastycznym ,,Jestem autorem i ilustratorem książki”, organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Słupcy. Wyróżnienia i nagrody książkowe otrzymali: Lena Gorzelańczyk, Nikodem Jakubowicz, Oliwier Osiecki, Wojciech Czapski i Sebastian Skitek. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustalony w 2008 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. W tym dniu wiele budynków zostało podświetlonych na kolor niebieski i różowy. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolor ten symbolizuje fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

            W naszej szkole 4 kwietnia odbył się apel, podczas którego uczniowie klasy III, przekazali wiele cennych informacji pozwalających lepiej zrozumieć dzieci z autyzmem. Tego dnia wszyscy uczniowie ubrali się na niebiesko. Po skończonym apelu puszczone zostały w niebo niebieskie balony, które były symbolem jedności  z rodzinami dotkniętymi autyzmem.

            Odpowiedzialna: B.Cegielska

          • DZIEŃ BEZ PLECAKA

          • Transportery dla kotów, zabawkowe pojazdy, wózki i koszyki sklepowe! To tylko niektóre z przedmiotów, do których uczniowie naszej szkoły - zamiast do plecaków i torebek - spakowali zeszyty, książki oraz drugie śniadanie. 1 kwietnia na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego do udziału w tej nietypowej zabawie, odpowiedziała niemal cała społeczność szkoły, w tym także grono pedagogiczne.

          • ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W SCHRONISKU W KATARZYNOWIE

          • Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę karmy dla zwierząt znajdujących się w schronisku w Katarzynowie. W zbiórkę włączyło się wielu uczniów naszej szkoły. Zebraliśmy 253 kg różnych produktów, które w zeszłym tygodniu zostały dostarczone do schroniska w Katarzynowie. Serdecznie dziękujemy za włączenie się w zbiórkę!