„Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”
Marek Edelman
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Akcji od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.
Nasza Szkoła po raz pierwszy przystąpiła do akcję społeczno–edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas tegorocznej edycji zastanawialiśmy się, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Jak wiele miała ona oblicz. Uczniowie klas IV – VIII na zajęciach z języka polskiego prowadzonych przez p. P. Jakubowską, w dniu 20 kwietnia 2022r. poznali opowiadanie M. Szczygielskiego „Prawdziwi Przyjaciele”. Ta historia przypomniała nam znaną życiową prawdę, iż prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Do akcji przystąpiły również klasy I-III, które wraz z wychowawcami wysłuchały opowiadania Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek". Dzieci miały okazję do rozmowy na temat pamięci i historii. W doskonały sposób zidentyfikowały i opisały podstawy związane z odwagą, troską o innych, potrzebą zachowania pamięci. Jako podsumowanie zajęć uczniowie własnoręcznie wykonywali żonkile z papieru i przywieszali je na tablicy na znak pamięci o powstaniu.
Na zajęciach świetlicowych uczniowie pogłębiali wiedzę dot. wydarzeń z roku 1943, wspólnie z p. E. Kalisty oglądali film „Muranów-Dzielnica Północna”.
Uczniowie i Grono Pedagogiczne naszej Szkoły w tym dniu uczcili 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przypinając do ubrania wykonany przez siebie żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć.