• NOWE ZAPYTANIE OFERTOWE

          • ZSP w Cieninie Kościelnym, zwraca się z zapytaniem ofertowym na: Zakup i dostawę sprzętu w ramach programu Laboratoria Przyszłości do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów Września 1939 roku w Cieninie Kościelnym.
            Szczegóły na stronie: 

          • ZABAWY NA ŚNIEGU

          • Dzisiaj, grudniowy poranek przywitał nas śniegiem. Z możliwości lepienia bałwana, czy rzucania się śnieżkami korzystają dzieci. Nasi uczniowie podczas przerw z wielką radością bawili się na boisku szkolnym. Powstały przepiękne bałwany; szaleństwom na białym puchu nie było końca.

            Zimowa aura nie zawsze zachwyca dorosłych, ale zazwyczaj wywołuje uśmiech na ustach najmłodszych. W galerii, zobaczymy również bałwany ulepione w ramach zadania domowego z w-f😉.

          • LIST MINISTRA EDUKACJI I NAUKI ORAZ MINISTRA ZDROWIA W SPRAWIE SZCSZEPIEŃ DZIECI

          • Warszawa, 1 grudnia 2021 r.

             

            Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

            w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

            Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

            Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

            W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

            Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.  

            Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

             

                        Z wyrazami szacunku

                Adam Niedzielski

            MINISTER ZDROWIA

            Przemysław Czarnek

            MINISTER EDUKACJI I NAUKI

            20211201_List_MEiN_MZ_szczepienia.pdf 

          • AKCJA #KARTKAŚWIĄTECZNADLA

          • Choć zwyczaj wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych zanika, wypierany przez życzenia przesyłane elektronicznie, wciąż w naszym otoczeniu są ludzie, którzy nie tylko je piszą, ale również chętnie otrzymują; ludzie, którym zwykła kartka świąteczna, stojąca na półce, przypomina, że nie są sami; że ktoś pamięta i życzy im wesołych świąt.

            Kuratorium Oświaty w Poznaniu inicjuje akcję #KartkaŚwiątecznaDla… Chcemy podarować wielkopolskim przedszkolom, szkołom i placówkom oświatowym Bożonarodzeniowe kartki świąteczne, z zaproszeniem do ich przyozdobienia oraz ofiarowania osobom w lokalnym środowisku. Mogą to być przyjaciele szkoły, byli dyrektorzy lub pracownicy, seniorzy, osoby samotne, ect. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję dyrektorów, nauczycieli, uczniów, rady rodziców, koła wolontariatu, drużyny harcerskie.

            Chętnych prosimy o zgłaszanie się do swoich wychowawców w celu ustalenia potrzebnej liczby kartek oraz sposobu ich przekazania. Sprawmy radość innym, bo jak śpiewał Czesław Niemen „…ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim”.

            Wielkopolski Kurator Oświaty
            Robert Gaweł

          • ZDALNE NAUCZANIE

          • Na podstawie paragrafu 18 ust. 2a Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U z 2020 r. poz.1604), po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy informuję, co nastepuje:

            1. Zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie zajęć stacjonarnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
            im. Bohaterów Września 1939 roku (w  szkole  podstawowej i przedszkolu) w związku z wystąpieniem przypadku zakażenia SARS-CoV-2/ zachorowań na COVID-19 wśród pracowników szkoły.

            2. Zawieszenie na czas oznaczony prowadzenie zajęć stacjonarnych :

            a) w klasie 1 w okresie od 29 listopada do 6 grudnia2021r.;
            b) w klasie 2 w okresie od 29 listopada do 6 grudnia 2021r.;
            c) w klasie 3 w okresie od 29 listopada do 6 grudnia 2021r.;
            d) w klasie 4 w okresie od 29 listopada do 6 grudnia 2021r.;
            e) w klasie 5 w okresie od 29 listopada do 6 grudnia 2021r.;
            f)  w klasie 6 i 7 w okresie od 29 listopada do 6 grudnia 2021r.;
            g) w klasie 8 od 29 listopada do 6 grudnia 2021r.

            Przedszkole :
            1. Krabiki w okresie od 29 listopada do 6 grudnia 2021r.;
            2. Motylki w okresie od 29 listopada do 6 grudnia 2021r.;
            3. Żabki w okresie od 29 listopada do 6 grudnia 2021r.

            3. W okresie czasowego zawieszenia działalności, o której  mowa w ust. 1 zadania statutowe szkoły i inne zadania w szkole są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość , o którym mowa
            w przepisach Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań
            w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020r., poz. 493).

            4. Zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, czyli platformy  MICROSOFT TEAMS prowadzone są zgodnie z obowiązującym planem lekcji.

            Z poważaniem
            Magdalena Strzelecka - dyrektor

          • INFORMACJA

          • Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy dotycząca skierowania na kwarantannę uczniów

            Informuję, że uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cienie Kościelny mieli kontakt z osobą zakażoną w kierunku SARS-CoV-2 w dniu od 22 do 26 listopada 2021 r. Osoby, które były obecne w tych dniach, tj. od 22 do 26 listopada 2021 r. są decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy kierowane na kwarantannę:

            a) uczniowie obecni tylko 22.11.2021 r. są objęci kwarantanną od 29.11.2021 r.
            do 02.12.2021 r. (włącznie) – dotyczy klasy;

            b) uczniowie obecni 22 i 23.11.2021 r. lub tylko 23.11.2021 r. są objęci kwarantanną
            od 29.11.2021 r. do 03.12.2021r. (włącznie) – dotyczy klas/oddziałów:

            c) uczniowie obecni 22/23 i 24.11.2021 r. lub tylko 24.11.2021 r. są objęci kwarantanną
            od 29.11.2021 r. do 04.12.2021r. (włącznie) – dotyczy klas/oddziałów:

            d) uczniowie obecni 22/23/24 i 25.11.2021 r. lub tylko 25.11.2021 r. są objęci kwarantanną
            od 29.11.2021 r. do 05.12.2021r. (włącznie) – dotyczy klas/oddziałów:

            e) uczniowie obecni 22/23/24/25 i 26.11.2021 r. lub tylko 26.11.2021 r. są objęci kwarantanną od 29.11.2021 r. do 06.12.2021r. (włącznie) – dotyczy klas/oddziałów:

             

            Osoby na kwarantannie nie opuszczają adresu domostwa, monitorują stan zdrowia, gdyby coś się działo niepokojącego, kontaktują się z lekarzem pierwszego kontaktu. Kwarantannie podlegają tylko uczniowie – natomiast rodzice i pozostali domownicy nie mają nałożonej kwarantanny. Przestrzeganie zasad kwarantanny kontrolują funkcjonariusze policji. Osoby, które są uodpornione przeciwko COVID-19 (tzn. są już 14 dni po II dawce szczepienia przeciwko COVID-19) oraz ozdrowieńcy (osoba, która miała potwierdzone zachorowanie w kierunku SARS-CoV-2 tzn. pozytywny test na covid-19 i była objęta izolacją domową lub hospitalizacją) nie podlegają kwarantannie.

          • INFORMACJA O KWARANTANNIE

          • Informuję, że uczniowie szkoły mieli kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Uczniowie i dzieci przedszkolne, które były obecne na zajęciach w dniach 22-26.11.2021r. są decyzją Inspektora Sanitarnego w Słupcy kierowane na kwarantannę: szczegóły do kiedy będzie trwała kwarantanna poszczególnych dzieci zostanie przekazana w dniu jutrzejszym.

            Osoby na kwarantannie nie opuszczają adresu domostwa, monitorują stan zdrowia, gdyby coś się działo niepokojącego kontaktują się z lekarzem pierwszego kontaktu. Kwarantannie podlegają tylko uczniowie – rodzice i pozostali domownicy nie mają nałożonej kwarantanny. Przestrzeganie zasad kwarantanny kontrolują funkcjonariusze policji. Osoby, które są uodpornione przeciwko COVID-19 (tzn. są już 14 dni po II dawce szczepienia p/COVID-19), oraz ozdrowieńcy po przebytym zachorowaniu, nie podlegają kwarantannie.

            Po weryfikacji narażenia- pracownicy PPIS w Słupcy nałożą kwarantannę bez dodatkowego kontaktu telefonicznego z rodzicem.

            Cała szkoła i przedszkole przechodzi na nauczanie zdalne od 29.11.2021 do 06.12.2021 r.

          • NAUCZANIE ZDALNE

          • W związku z wystąpieniem przypadku zakażenia SARS-CoV-2/ zachorowań na COVID-19 wśród pracowników szkoły, zawiesza się na czas od 29.11.2021 r. do 6.12.2021 r. włącznie,  prowadzenie zajęć stacjonarnych w Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Bohaterów Września 1939 roku w Cieninie Kościelnym i przejście na nauczanie zdalne poprzez platformę edukacyjną  Teams. 

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

          • Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

            Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który obchodzimy 20 listopada ma przypominać wszystkim dorosłym, że każde dziecko ma niezbywalne prawo, zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka do tego, aby było otoczone miłością, aby było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy.

             W naszej szkole od 22 do 26 listopada, wychowawcy na godzinie wychowawczej, a w klasach 1-3 w ramach edukacji społecznej przybliżyli uczniom tematykę związaną z konwencją o prawach dziecka, uczniowie oglądali prezentacje multimedialne, klasy I-III wykonali również prace plastyczne przedstawiające wybrane prawo dziecka, klasa 8 na lekcji WOS-u wykonała lapbooki „Konwencja Praw Dziecka i Człowieka”. Pedagog szkolny przygotował na korytarzu gazetkę, na zajęciach świetlicowych uczniowie zaprojektowali znaczki dotyczące danego prawa, na Wordwall wykonywali zadania dotyczące praw dziecka. Uczniowie naszej szkoły znają swoje prawa rozumieją je i świadomie z nich korzystają.

            Odpowiedzialni: pedagog szkolny E.Kalisty i wychowawcy.

          • SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

          • Dnia 23 listopada uczniowie klasy trzeciej z p. Barbarą Cegielską, p. Anną Wesołek i rodzicami odwiedzili czarującą Wioskę Świętego Mikołaja w Żychlinie. Dzieci spędziły czas ze Świętym z Laponii, zobaczyły jak On mieszka oraz przeniosły się do świątecznej krainy pełnej niespodzianek. Brały udział w warsztatach z Elfami. Przy dźwiękach kolęd pisały listy, wypiekały z Elfami świąteczne pierniki i tańczyły z Mikołajem. Dzieci przeżyły wspaniałą przygodę kulinarną. Zobaczyły Jego dom, posegregowane kartki z całego świata, jak ma urządzony pokój i co robi w wolnym czasie. Dzieci kupiły mnóstwo pamiątek świątecznych i prezentów dla najbliższych. To była wspaniała wycieczka.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          • 21 listopada

            21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień aby podkreślić jak ważne dla każdego z nas jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia miłych słów i pozytywnych emocji. W naszej szkole Dni Życzliwości obchodziliśmy od 15 do 19 listopada.

            Okazywanie życzliwości, jak pokazują badania, ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie. Neuropsycholog Richard Davidson na podstawie przeprowadzonych badań dowiódł, że „okazywanie życzliwości pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Życzliwa postawa w stosunku do siebie i innych pomaga radzić sobie z trudnościami życiowymi, pozwala nabrać dystansu do siebie i świata”, a w konsekwencji ograniczyć tak częste ostatnimi czasy zamartwianie się i odczuwanie lęku przed przyszłością. Z okazji Dnia Życzliwości pedagog szkolny przy współpracy z opiekunem Samorządu Uczniowskiego i Samorządem Uczniowskim zorganizowała dni życzliwości w szkole, dni te obfitowały w różne zadania .Na korytarzu szkoły pojawiły się tablice z napisem „Zatrzymaj się i napisz coś miłego”, „Znajdź się wśród życzliwych osób naszej szkoły”. Większość uczniów skorzystało z możliwości i napisało swoje imię, miłe słowo, życzenia i pozdrowienia. Uczniowie brali udział w losowaniu karteczek z pozytywnymi myślami, propozycjami, jak ja mogę okazać życzliwość?, Wypełniali kartki ze swoimi propozycjami okazywania życzliwości: rodzicom, nauczycielom, dziadkom, w sklepie itp. Wielu uczniów skorzystało z możliwości zrobienia kartki i napisało miłe słowa, życzenia i pozdrowienia- pocztę życzliwości rozdał do adresatów w ostatni dzień Samorząd Uczniowski. Drzewo życzliwości z uczniowskich dłoni i pozytywnych myśli wykonali uczniowie kl. IV-VIII, mniejsze drzewka życzliwości uczniowie kl. I-III. Klasa pierwsza narysowała rysunki, które rozśmieszą każdego nawet smutasa. Dla odróżnienia ostatniego dnia wszyscy ubrali się w kolorze żółtym, bądź mieli żółte akcenty ubioru. Od wychowawcy klasy pierwszej otrzymaliśmy plakietkę z hasłem „Znajdź się wśród życzliwych”, która towarzyszyła nam przez cały dzień. Pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Warto zatem kierować się słowami Platona: "Kiedy dbamy o szczęście innych, znajdujemy nasze własne".

            Odpowiedzialni: E. Kalisty, M. Grzesiak i SU

          • "KAŻDY PAPIEROS NISZCZY TWOJE ZDROWIE"

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelowało do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach, także w Polsce.

            W tym roku Dzień ten przypadł 18 listopada. Celem akcji była edukacja antynikotynowa uczniów na temat niekorzystnego wpływu palenia papierosów, czyli zagrożenia wynikające z czynnego i biernego palenia.

            Na korytarzu szkolnym została przygotowana gazetka tematyczna informująca całą społeczność szkolną o przypadającym 18 listopada Światowym Dniu Rzucania Palenia. Ponadto każda klasa miała za zadanie ubrać się na zielono i przynieść jabłko. Uczniowie klas V, VI, VII i VIII oglądali film edukacyjny Nie Spal Się Na Starcie Fundacji Aflofarm „Profilaktyka uzależnień: papierosy”. Wychowawcy i nauczyciele we wszystkich klasach rozmawiali z dziećmi na temat zagrożeń wynikających z czynnego i biernego palenia. Celem wszystkich podjętych działań było kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych społeczności szkolnej i promowanie mody na niepalenie. Wdrożone działania pozwoliły wyposażyć dzieci oraz uczniów w wiedzę o tym, że papierosy to jedyny legalnie sprzedawany na całym świecie produkt o udowodnionym działaniu rakotwórczym, odpowiedzialny za cały szereg chorób, na które narażona jest zarówno osoba paląca papierosy, jak i bierny palacz.  Uczniowie poprzez aktywny udział w podejmowanych działaniach, zrozumieli, że są świadomi zagrożeń, jakie wynikają z palenia papierosów i nie sięgną po nie w przyszłości, a tym samym postawią na zdrowie. Zostali uświadomieni, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia oraz uwrażliwieni na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.

            Odpowiedzialna: I. Jaszczak

          • NIKOLA ZAGRA NA TESTACH W WARCIE POZNAŃ

          • Z dumą informujemy, że Nikola Jamruszka otrzymała powołanie na konsultacje z Warty Poznań. Nasza uczennica jest piłkarką klubu MKS OLE Polonia Golina.

            Ósmoklasistka zaczęła trenować w kwietniu 2019 roku. W klubie gra na pozycji środkowego albo prawego obrońcy. W rundzie jesiennej razem ze swoją drużyną zajęła 1 miejsce w Lidze Okręgowej Młodzik D1. Warto zaznaczyć, że Nikola jest jedyną dziewczynką w chłopięcym zespole, gra z chłopakami i przeciwko chłopakom!
            Gratulujemy zawodniczce, trenerowi i rodzicom. Życzymy powodzenia!

          • POKAZ NAUKOWY "MAGIA FIZYKI"

          • W poniedziałek 15 listopada uczniowie klas VI – VIII uczestniczyli w warsztatach naukowych "Magia fizyki" prowadzonych przez pana Krzysztofa Rosiaka. Niewątpliwym atutem pokazu była możliwość wcielenia się młodzieży w rolę naukowców. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia z ciekłym azotem, wahadełkami czy kulą plazmową. Poznali sposoby wytwarzania prądu elektrycznego oraz dowiedzieli się, że w próżni można nadmuchać zawiązany balon. Mieli okazję zaobserwować tornado ogniowe, a najodważniejsi doświadczyli na własnej skórze, że da się usiąść na gwoździach i jak się okazało, było całkiem wygodnie.

            Żywa lekcja fizyki bardzo podobała się wszystkim uczestnikom, przez cały pokaz dało się zauważyć radość i duże zainteresowanie. Uczniowie przekonali się, że fizyka to ciekawa i fascynująca dziedzina nauki.

            Organizator spotkania: K. Świątek

          • ZAJĘCIA TERENOWE W NAUCZANIU PRZYRODY

          • Wiedzę przyrodniczą można przekazać podczas zajęć klasowo-lekcyjnych. Jednak to zajęcia w terenie stanowią dla uczniów najbardziej atrakcyjną formę nauczania-uczenia się. Zajmują one ważne miejsce w nowoczesnym systemie kształcenia. Są bogatym źródłem wiedzy o świecie, a więc niezbędnym elementem w nauczaniu przyrody. Dzięki nim uczniowie w sposób aktywny zdobywają nowe informacje o otaczającej ich rzeczywistości.

            Zajęcia terenowe to również forma aktywności fizycznej, tak niezbędna dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Dobierając rodzaj zajęć do zaplanowanych celów lekcji możemy osiągnąć maksimum korzyści – to co w sali lekcyjnej jest zazwyczaj niezrozumiałe i trudne, w zetknięciu z otaczającą nas przyrodą okazuje się nieskomplikowane i tak oczywiste.

            Przekonały się o tym dzieci z klasy IV, które pod opieką pani Elżbiety Walkowskiej miały okazję użyć w praktyce wiatromierza i deszczomierza w obserwacji pogody. Przyrząd ten został wykonany własnoręcznie z  łatwo dostępnych materiałów: plastikowa butelka, patyk, wstążka. Umiejętności zdobyte w czasie zajęć posłużą do własnoręcznych pomiarów, które uczniowie będą samodzielnie wykonywać w domu przez tydzień.

          • APEL Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest dla społeczności szkolnej najważniejszym świętem w ciągu roku. Wspominamy wtedy tych, którzy walczyli o wolną Polskę. W tym roku, uroczysty apel z tej okazji, odbył się 10 listopada. Uczniowie naszej szkoły przygotowali program artystyczny pt.: „Wolna i niepodległa”, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

            Przeszło  tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wzlotów i upadków, ale najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku, kiedy utraciliśmy naszą niepodległość. Katastrofa rozbiorów i utrata  państwowości nie złamała narodu polskiego. Jego wola przetrwania i  uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do odrodzenia wolnej Polski. Stało się to możliwe wraz z I wojną światową. W  1918 roku po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna ponownie pojawiła się na  mapach Europy.

            Apel rozpoczęli uczniowie klasy III, którzy w strojach narodowych z okresu Księstwa Warszawskiego zatańczyli poloneza, sprowadzając ducha tej epoki w mury naszej szkoły. Utwory poetycko-historyczne zaprezentowane przez uczniów klas IV-VIII przypomniały drogę prowadzącą do odzyskania niepodległości przez Polskę oraz ukazały ducha narodu polskiego, który w czasie  niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru wprowadziły wszystkich w podniosły i patriotyczny nastrój. Wiele wzruszenia dostarczył taniec w wykonaniu uczennic klasy VII, który w symboliczny sposób ukazał drogę odrodzenia Polski.

            Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała twórcom patriotycznego przedstawienia za lekcję historii naszego państwa.

            Odpowiedzialne: A. Wrotecka, P. Jakubowska, B. Cegielska.

             

             

          • „SZKOŁA DO HYMNU”

          • Cała społeczność szkoły odśpiewała 4 zwrotkowy hymn, włączając się tym samym w akcję ogłoszoną przez Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”

          • ŚNIADANIE DAJE MOC

          • - to najlepszy start w nowy dzień!

            Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
            Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania klasy 1-3 włączyły się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Uczniowie wspólnie z wychowawcami panią Iwoną Jaszczak, Elżbietą Walkowską i Barbarą Cegielską przygotowali śniadanie złożone wyłącznie ze zdrowych produktów. W ten sposób dzieci przekonały się, że zdrowe jedzenie też może być pyszne.