Cała społeczność szkoły odśpiewała 4 zwrotkowy hymn, włączając się tym samym w akcję ogłoszoną przez Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.
„SZKOŁA DO HYMNU”
ŚNIADANIE DAJE MOC
- to najlepszy start w nowy dzień!
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania klasy 1-3 włączyły się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Uczniowie wspólnie z wychowawcami panią Iwoną Jaszczak, Elżbietą Walkowską i Barbarą Cegielską przygotowali śniadanie złożone wyłącznie ze zdrowych produktów. W ten sposób dzieci przekonały się, że zdrowe jedzenie też może być pyszne.
ŚWIETLICA
Nowa galeria Z życia szkoły/ ŚWIETLICA została dodana do albumu fotograficznego
55
PROJEKT EDUKACYJNY „BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH”
5 listopada podsumowano projekt edukacyjny pt. „Bal wszystkich świętych” zainicjowany i zorganizowany przez panią Mariolę Wiśniewską na lekcjach religii w klasach IV-VIII. Uczniowie poznawali biografię świętych, przygotowali okrzyk świętych, lapbook, plakat, uczyli się piosenek oraz tańczyli belgijkę. Tego dnia wszyscy przebrali się za aniołki, było mnóstwo radości śmiechu i dobrej zabawy. Reprezentanci klas doskonale wcielili się w postaci świętych. Jakub Loritz przybliżył biografię św. Józefa, Nikola Wesołek ukazała św. Katarzynę Aleksandryjską, Szymon Wróblewski - bł. Stefana Wyszyńskiego a Piotr Mrugalski - Jana Pawła II. Ostatnim punktem programu był quiz o świętych, budził on wiele emocji; klasy z zainteresowaniem czekały na odpowiedzi swoich przedstawicieli. Klasowe rywalizacje oceniała i podsumowała komisja, w składzie p. dyrektor M. Strzelecka, p. I Miętkiewicz i p. E. Kalisty. Przyznano I miejsce - klasie VI/VII, II miejsce - klasie V, a III miejsce- klasie VIII.
Bal był inspiracją dla dzieci w poznawaniu świętych i naśladowaniu ich życia, oraz pokazaniu, że w naszej chrześcijańskiej tradycji uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem radosnym, że możemy się przebierać, dobrze się bawić i jest to dodatkowo okazja do bliższego przyjrzenia się tym, którzy poprzedzili nas w drodze do nieba.
Odpowiedzialne: M. Wiśniewska, I. Miętkiewicz
BADANIA KONTROLNE W NARODOWYM POWSZECHNYM SPISIE LUDNOŚCI
Informacja prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, pana dr Dominika Rozkruta w sprawie badania kontrolnego w Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań 2021.
Od 12 do 24 listopada 2021 r. zostanie przeprowadzone badanie kontrolne. Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.
Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci).
Ankieterzy statystyczni kontaktować się będą z wylosowanymi do badania respondentami wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88, a dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Pozyskane dane podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.
Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora). Podobnie, jak w trakcie Spisu Powszechnego, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl .
Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA
Umiejętność właściwego gospodarowania pieniędzmi odgrywa ważną rolę w codziennym życiu człowieka. Powinniśmy się jej uczyć od najmłodszych lat. Taką możliwość dają Szkolne Kasy Oszczędności. Zamiast wydawać otrzymywane od rodziców kieszonkowe, wystarczy, że co tydzień będziesz odkładał całą kwotę, albo chociaż część, na książeczkę SKO, a Twoje marzenia się spełnią!
Na początku października opiekun SKO p. Elżbieta Walkowska ogłosiła konkurs SKO pod hasłem "Październik Miesiącem Oszczędzania" – "Najsystematyczniej oszczędzający uczeń". Największej liczby wpłat w miesiącu październiku dokonała Nikola Jamruszka. Gratulujemy!
Tradycją stało się, iż uczniowie klasy I przy okazji uroczystości pasowania na ucznia, zostają uroczyście przyjęci do grona członków SKO i otrzymują książeczki SKO, oraz drobne upominki ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Słupcy.
Na potrzeby SKO prowadzona jest również gazetka zachęcająca uczniów do oszczędzania.
Klasy I i II obejrzały film, pt. Moje pierwsze pieniądze "Magiczne pudełko".
Aby uświadamiać jakie korzyści płyną z odkładania pieniędzy klasy od III-VIII miały ułożyć na melodię bardzo znanej piosenki “Wlazł kotek na płotek” tekst dotyczący oszczędzania.
A oto propozycje przedstawione przez klasy:
Klasa III
Groszówki, złotówki to mój skarb.
Z tej troski na plecach rośnie garb.
Przechowam je wszystkie w SKO.Tam będą czekały cały rok.
Uzbieram fortunę niemałą
Na pewno ją wydam całą!Złotówka, dwa złote, pięć złotych.
A może I dałem sto złotych.
Te wszystkie pieniądze odłożęI konto w SKO założę.
Nie kupię zabawek, słodyczy
bo kasa w SKO się liczy.Klasa IV
Oszczędzam bo warto robić to
Oszczędzam pieniądze w SKO
Oszczędzam na wodzie I prądzie
Na dachu panele słoneczneMam rzeczy energooszczędne
Pieniądze oszczędzam to się wie
A morał z historii tai jest
Oszczędzać w SKO jest the best!Klasa V
Oszczędzaj pieniądze w SKO
I nie wypłacaj cały rok
bo to jest funkcja SKO.W SKO kaskę zawsze mam
I wtedy radę sobie dam.Klasa VI I VII
Moja świnka mała
Na kominku stała
Patrząc się na mnie wołała
Abym jej złotóweczkę dała.Dużo w niej goryczy, złotówek, że
Uzbierało się pięć stówek.
Nie martw się świnko kochana,
Pełne konto na SKO będziesz miała.Klasa VIII
Wlazł kotek na płotek
I nie spadł I nie spadł
Bo kupił nowy płotOszczędzał, oszczędzał
Oszczędzał oszczędzał
Cały rok, cały rok
A gdzie on oszczędzał w SKO, SKO.Odpowiedzialna: E. Walkowska
KIEROWNICY I DYREKTORZY NASZEJ SZKOŁY, KTÓRZY ODESZLI
Stanisław Kołodziejski
1926 – 1939
Antoni Rochoń
1945 – 1957
Kazimierz Gościmski
1957 – 1985
Romuald Rogoziński
1985 – 1989
Marek Ucinek
1991 – 2007
CZY JEST RÓŻNICA MIĘDZY „NALEŻY SPOŻYĆ DO”, A „NAJLEPIEJ SPOŻYĆ PRZED?”
„Najlepiej spożyć przed” określa tak zwaną datę minimalnej trwałości. Minimalnej, czyli nie ostatecznej. Ten termin stosowany jest w przypadku produktów, które nawet “po terminie” nie ulegają zepsuciu, a jedynie może zmieniać się ich konsystencja, kolor, smak czy zapach.
Do tej grupy zaliczają się między innymi produkty zbożowe:
- mąki,
- makarony,
- kasze,
- ryże,
również
- kawa,
- herbata,
- część słodyczy,
- niektóre przyprawy, takie jak cukier (w postaci sypkiej),
- sól;
- wysokoprocentowe alkohole.
“Należy spożyć do” oznacza termin przydatności do spożycia, po upływie którego zjedzenie produktu może powodować groźne konsekwencje zdrowotne. Sformułowanie to dotyczy najczęściej świeżych produktów, takich jak:
- mięso,
- ryby,
- soki niepasteryzowane
- produkty mleczne
- wyroby garmażeryjne.
Ze względu na brak lub nieznaczną ilość substancji konserwujących, żywność ta ma krótką ważność, której należy bezwzględnie przestrzegać.
Powinna być ona spożyta najpóźniej w dniu upływu terminu ważności!!!
Spożycie pokarmów po dacie ważności może doprowadzić do niebezpiecznych zatruć pokarmowych, które objawią się silnymi bólami brzucha, a nawet wymiotami i biegunką chorobotwórczych bakterii, przez spożycie których może okazać się konieczne odwiedzenie szpitala.
Datę minimalnej trwałości można zamieścić w następujący sposób:- Poprzedzoną sformułowaniem: „Najlepiej spożyć przed…”, gdy data zawiera oznaczenie dnia (dd.mm.rr lub dd.mm),
- W formie: „Najlepiej spożyć przed końcem…” (mm.rr lub rr).
Po ww. sformułowaniach należy umieścić samą datę, np. 12.09.2020, albo odesłanie do miejsca, gdzie data jest podana na etykiecie, np.: „Data podana z boku opakowania” lub „Data podana na klipsie”.
To, co podamy w oznaczeniu daty (dzień, miesiąc czy tylko rok) zależy od długości okresu trwałości środka spożywczego.
- W przypadku środków spożywczych, których trwałość nie przekracza 3 miesięcy, podana data może składać się z dnia i miesiąca.
- W przypadku produktów, których trwałość przekracza 3 miesiące, lecz nie przekracza 18 miesięcy, wystarczy oznaczenie miesiąca i roku.
- W przypadku produktów, których trwałość przekracza 18 miesięcy, wystarczy oznaczenie roku.
Termin przydatności do spożycia umieszcza się w następujący sposób: Termin przydatności do spożycia poprzedza się sformułowaniem: „Należy spożyć do …”, po czym podana jest data lub następuje odesłanie do miejsca, w którym podana jest ta data. Data składa się z dnia i miesiąca, może też być podany rok.
Po tych informacjach należy podać opis warunków przechowywania, które muszą być przestrzegane. Informację o terminie przydatności do spożycia należy zamieszczać na każdej z zapakowanych porcji.
Co wpływa na termin przydatności do spożycia?
Uważa się, że na to jak długo dany produkt będzie nadawał się do spożycia wpływ ma kilka czynników:
- prawidłowe przechowywanie;
- opakowanie – ryż przechowywany w plastikowej torebce będzie dłużej zdatny do użytku niż ten sam ryż przechowywany w papierze
- użyta substancja konserwująca: sól (np. w kiszonych ogórkach) lub cukru (w dżemach).
Opracowała mgr inż. Katarzyna Tyrańska – starszy asystent ds. Higieny Żywienia i Żywności PSSE w Słupcy
ZASADY HIGIENY ŻYWNOŚCI
Pandemia COVID-19 i związane z nią czasowe zamknięcia restauracji, kawiarni oraz punktów gastronomicznych spowodowały, że znacznie więcej posiłków zaczęło być przygotowywanych w domu. Dlatego istotne jest aby zdawać sobie sprawę, że nie ma dowodów na powiązanie żywności z wirusem, jednakże warto poświęcić chwilę na zrozumienie podstawowych zasad higieny żywności i tego, co możemy zrobić w domu podczas jej obróbki.
Światowa Organizacja Zdrowia opracowała bardzo przydatną listę kontrolną:
- Utrzymuj czystość
- Myj ręce przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowywania
- Myj ręce po wyjściu z toalety
- Myj i odkażaj wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane podczas przygotowywania żywności
- Chroń kuchnię i żywność przed owadami i innymi zwierzętami
- Oddzielaj żywność surową od ugotowanej
- Oddzielaj surowe mięso, drób, owoce morza od innej żywności
- Do przygotowywania surowej żywności używaj oddzielnego sprzętu i przedmiotów, np. noży i desek do krojenia
- Magazynuj żywność w oddzielnych pojemnikach, tak aby nie dopuścić do kontaktu między żywnością surową z już ugotowaną
- Gotuj dokładnie
- Gotuj dokładnie, przede wszystkim mięso, drób, jaja i owoce morza
- Żywność taką jak np. zupy doprowadzaj do wrzenia tak, aby zyskać pewność, że osiągnęła ona temperaturę 70°C. Co do mięsa i drobiu, musisz mieć pewność, że soki z wnętrza tych produktów są czyste- nie różowe
- Odgrzewaną żywność przed spożyciem również odgrzej do temperatury powyżej 70° C.
- Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze
- Nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż dwie godziny
- Wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty przechowuj w lodówce (najlepiej w temperaturze poniżej 5°C)
- Utrzymuj wysoką temperaturę (ponad 60°C) gotowanych potraw tuż przed podaniem
- Nie przechowuj żywności zbyt długo, nawet jeśli przechowujesz ją w lodówce
- Nie rozmrażaj zamrożonej żywności w temperaturze pokojowej (zanurz produkt w ciepłej wodzie lub użyj urządzeń grzejnych)
- Używaj bezpiecznej wody i żywności
- Używaj bezpiecznej wody lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna
- Do spożycia wybieraj tylko świeżą i zdrową żywność
- Wybieraj żywność, która została przygotowana tak, aby była bezpieczna, np. pasteryzowane mleko
- Myj owoce i warzywa, szczególnie jeśli jesz je na surowo
- Nie jedz żywności, która utraciła już datę przydatności do spożycia
źródło: EFSA European Food Safety Authority.
- Utrzymuj czystość
CIENIN KOŚCIELNY KODUJE
W trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania, dzieci z naszej szkoły poznawały tajniki kodowania poprzez rozwiązywanie zadań i wyzwań.
Uczniowie mogli ćwiczyć „kodowanie na dywanie” a także tworzyć treści cyfrowe w programie Scratch (kreowali opowieści graficzne i muzyczne). W trakcie lekcji informatyki, uczniowie przez muzykę i przygotowanie układów tanecznych za pomocą animowanych postaci, zakodowali potańcówkę a także stworzyli zakodowaną orkiestrę. Rozwijali wyobraźnię i przybliżali sobie koncepcje informatyczne za pomocą grafiki wektorowej w Scratch. Wizualne języki programowania są doskonałym narzędziem pozwalającym na przedstawienie zagadnień związanych z algorytmami i myśleniem algorytmicznym dzieciom.Uczniowie klasy I także aktywnie uczestniczyli w tym europejskim wydarzeniu. Na zajęciach ćwiczyli i rozwijali umiejętności logicznego myślenia i kodowanie bez komputera poprzez rozkodowanie obrazków, kodowanie kolorami, dyktanda graficzne, kodowanie gestami, rozkodowanie słów i powiedzeń.
Kodowanie w klasie drugiej polegało na zajęciach praktycznych, w czasie których uczniowie szacowali odległość ilością kroków oraz ukształtowali sobie pojęcie: "w prawo", "w lewo" i „na wprost”. Dowiedzieli się w jakim celu buduje się roboty, - potrafili zaprogramować drogę przy pomocy komunikatów słownych oraz z wykorzystaniem strzałek.
W tym tygodniu, pod opieką pani E. Kalisty, uczniowie uczestniczący w kole "Sposób na nudę" i chodzący na świetlicę włączyli się do Code Week. Ćwiczyli podstawowe funkcje poznawcze, koncentrację uwagi, analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową. Kodowali bez komputera poprzez kodowanie kolorami i gestami. Podczas lekcji religii zakodowali ruchy taneczne do piosenki religijnej.
Wiedza z zakresu programowania to szansa na rozwinięcie kompetencji, które przydadzą się w każdym zawodzie. Takie umiejętności jak współpraca w grupie, umiejętność rozwiązywania problemów, przewidywania, czy logicznego myślenia to tylko niektóre z wielu umiejętności, które możemy trenować razem z dziećmi podczas zabaw w kodowanie. Nauka kodowania pomaga zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.
Certyfikat organizatora wydarzenia otrzymała pani I. Miętkiewicz a dzieci certyfikaty uczestnictwa.
Odpowiedzialne: I. Miętkiewicz, I. Jaszczak, E. Walkowska, M. Wiśniewska
ZAPROSZENIE! SZANOWNI RODZICE!
Dnia 27 października 2021 roku (środa) o godz. 15.30 w sali nr 5 odbędzie się spotkanie z psychologiem panem mgr Marcinem Dybalskim. Spotkanie dotyczyć będzie problem depresji oraz wsparcia dzieci po powrocie do szkoły po pandemii.
Po spotkaniu odbędą się zebrania z rodzicami.
W tym dniu obecni będą wszyscy nauczyciele.
Z poważaniem
dyrektor Magdalena Strzelecka
ZAPRASZAMY NA BAL ANDRZEJKOWY
Rada Rodziców przy ZSP w Cieninie Kościelnym, serdecznie zapraszają na Bal Andrzejkowy, który odbędzie się 20 listopada 2021 r. o godz. 1900 na sali OSP Cienin Kościelny. Oprawę muzyczną zapewni DJ. TOMEK z zespołu EXTREME. Zapisy pod nr tel. 5011131852.
CERTYFIKAT 28. AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA
Otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający udział naszej szkoły w 28. Akcji Sprzątanie świata – Polska.
„Już teraz wiemy, że wspólnie pobiliśmy rekord ostatnich lat w liczbie uczestników i zebranych odpadów! Mamy nadzieję, że certyfikaty będą pięknie przypominać o wspólnych działaniach w 2021 roku na rzecz naszych najbliższych okolic i ogólnopolskiej lekcji nie śmiecenia. Liczymy również, że hasło tegorocznej Akcji, „Myślę, więc nie śmiecę!” pozostanie z nami na dłużej i będziemy je dalej wspólnie promować w naszych codziennych ekologicznych działaniach.Już teraz zapraszamy do udziału w 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska, oraz do kolejnych wspólnych ekologicznych działań. Wszystkie bieżące informacje na temat projektów realizowanych przez Fundację Nasza Ziemia można śledzić w naszych mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie.”
Pisze Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia.
Odpowiedzialna: E. Walkowska
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OGRANICZANIA SKUTKÓW KATASTROF
Na lekcji edukacji dla bezpieczeństwa obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof. 13.10.2021 r. przypadał XXXI już dzień, ustanowiony przez ONZ w grudniu 1989 roku. W Polsce jest to druga edycja.
Bądźmy Gotowi! Nie dajmy się! – Pod takim hasłem Fundacja Gotowi.org przygotowała dla nas materiały wykorzystane podczas lekcji. Jej celem było szerzenie wiedzy o przygotowaniu się na zagrożenia oraz skutecznym radzeniu sobie z nimi. Projekt ma zwrócić uwagę na fakt, że zwykła zapobiegliwość i bycie gotowym na zagrożenia mogą uratować życie. My też chcemy podnieść naszą świadomość i odpowiedzialność w reagowaniu na różne życiowe zagrożenia i sytuacje. Na stronie można znaleźć wiele materiałów pomocnych. Jest też ogłoszony konkurs. Chętnych zapraszamy na stronę Gotowi.orgOdpowiedzialna: D. Nowakowska
DZIEŃ NAUCZYCIELA
13 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Właśnie wtedy w sposób szczególny okazywana jest wdzięczność tym, którzy pracują na rzecz kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży.
Z tej okazji cała społeczność szkolna brała udział w uroczystej akademii, przygotowanej przez uczniów klasy IV i V, pod kierunkiem p. Marty Grzesiak, p. Patrycji Jakubowskiej i p. Barbary Cegielskiej.Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Magdalena Strzelecka, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud wkładany w kształcenie i wychowywanie młodych pokoleń. Wręczyła również nauczycielom oraz pracownikom obsługi nagrody, doceniając w ten sposób ich zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły.
DZIEŃ PATRONA
Dzień Patrona, Bohaterów Września 1939 roku, obchodziliśmy 13.10.2021 roku.
1 września 1939 roku to data, która w narodowej pamięci zajmuje miejsce szczególne. Polska została zaatakowana przez Niemcy, a kilkanaście dni później 17 września przez Związek Sowiecki. Rozpoczęła się II wojna światowa. Chociaż minęło 82 lata, nie wygasła pamięć o dramatycznych wydarzeniach tamtego września.Uczniowie, nauczyciele, dyrekcja uczcili pamięć o Patronach Szkoły podczas uroczystego apelu. Na tę okazję przygotowany został przez uczniów klas VII i VIII program artystyczny pt.: "Był taki wrzesień". Przedstawiony montaż słowno-muzyczny był prawdziwą lekcją historii ukazującą tragiczne wydarzenia, los oraz bohaterstwo młodego pokolenia w walce z okupantem podczas II wojny światowej. Ponadto wyrażał wdzięczność i szacunek obrońcom naszej Ojczyzny za wywalczoną dla nas wolność. Pamięć o bohaterach września 1939 roku została wyśpiewana w piosenkach, wyrecytowana wierszem, wygłoszona słowami prawdy historycznej. Do tragicznych wydarzeń II wojny światowej nawiązywał również układ taneczny pt.: " Ku wolnej Polsce" wykonany przez uczennice klasy VII. W apelu udział wzięli również uczniowie klasy II, którzy zaśpiewali piosenkę przygotowaną z wychowawcą.
W ramach przygotowań do obchodów Dnia Patrona uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim i plastycznym , pt.: Żołnierzom września 1939 roku". W Dniu Święta Szkoły po części artystycznej zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni.
Odpowiedzialne: A. Wrotecka, B. Cegielska
Przeprowadzenie konkursów: A. Wrotecka, P. Jakubowska, D. Szelążek-Blejwas
PASOWANIE NA UCZNIA
Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez.
13 października tego roku dzieci klasy I pod opieką wychowawcy pani Iwony Jaszczak zaprezentowały swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wypowiedziane teksty oraz fantastycznie zatańczony układ choreograficzny, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. Po występie w symboliczny sposób poprze przysięgę i pasowanie ołówkiem pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet uczniów swojej szkoły. Stali się prawdziwymi uczniami i poprzez pasowanie zostali włączeni do społeczności szkolnej. Nie obyło się bez upominków… Przewodnicząca Rady Rodziców wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy, zakładki i medale pasowania na ucznia. Na zakończenie uczniowie klasy I wraz z wychowawcą i rodzicami udali się do swojej sali na słodki poczęstunek.Ten wyjątkowy dzień, na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.
CIENIN KOŚCIELNY KODUJE
Nasza szkoła w przyszłym tygodniu dołączy do społeczności Europejskiego Tygodnia Kodowania. Zaoferujemy naszym uczniom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku kodowania a także pomożemy w osiągnięciu wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych. Wykorzystanie kodowania podczas lekcji ma wiele zalet, ponieważ dzięki niemu uczniowie rozwijają krytyczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. Dzieci stają się aktywne i kierują własnym procesem uczenia się, bawią się podczas nauki! Wykorzystamy programowanie wizualne Scrach a także kodowanie bez komputerów.
FESTYN PIECZONEGO ZIEMNIAKA
W dniu 9 października 2021 r. na terenie naszej szkoły odbył się Festyn Pieczonego Ziemniaka. Został on zorganizowany przez rodziców, Dyrekcję i Grono Pedagogiczne.
Na uczestników spotkania czekało mnóstwo atrakcji. Organizatorzy zadbali o to, aby nikt się nie nudził. Najmłodsi mogli korzystać z „dmuchańców”, malowania twarzy i puszczania baniek mydlanych. Pozostałe dzieci rozpoczęły zabawę od wspólnego tańca „Belgijki”, a następnie konkurowały na stanowiskach sportowych. Mogły również spróbować swych sił w śpiewaniu, ponieważ odbyło się karaoke. Ostatnim punktem było holi, festiwal kolorów w wykonaniu naszych uczniów był wspaniały.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz wykonany przez strażaków z OSP Kamień. Była to symulacja wypadku, wydobycie z pojazdu i udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Wszystko na bieżąco relacjonował ratownik medyczny p. Piotr Maciejewski. Dzieci mogły oglądać sprzęt pożarniczy na wozie strażackim.
Rodzice zadbali również o stronę kulinarną. Przygotowano wiele stanowisk, gdzie było można zakupić smaczny posiłek.
Dodatkową atrakcją było stoisko rękodzieła, przygotowane przez p. Elżbietę Orzechowską i p. Justynę Mrugalską.
Imprezę poprowadził p. Tomasz Kudlewski.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim rodzicom za ogromy wkład i zaangażowanie w przygotowanie festynu.
Ogromne podziękowania należą się również sponsorom:
- Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu „Wika” z Wilcznej
- Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie
- Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska Strzałkowo
- Delikatesom Centrum w Cieninie Kościelnym
- OSP z Drążnej – p. Piotrowi Kujawie za przygotowanie grochówki
- OSP z Kamienia
Bez Waszego wsparcia nie udałoby się zorganizować tego przedsięwzięcia.
Zapraszamy do oglądania fotorelacji.
CIENINIANKI WICEMISTRZYNIAMI POWIATU
Drużyna dziewcząt zajęła II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Unihokeja, rozegranych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Po zwycięstwie w grupie, nasze uczennice zmierzyły się w półfinałach z drużyną z Łukomia, wygrywając 2:0. W meczu o pierwsze miejsce w powiecie, spotkały się ponownie ze szkołą z Ratynia [z którą wygrały w fazie grupowej 2:0]. Jednak w finale, po pechowo straconej bramce, straciły szanse na złoto i co za tym idzie na udział w zawodach rejonowych. Był to jedyny gol stracony przez nasz zespół, w całym turnieju. Dla naszej drużyny bramki zdobywały: Patrycja, Monika i Nikola.
Skład zespołu: Jamruszka Nikola, Frontczak Weronika, Kaszuba - Kraska Monika, Dębowska Patrycja, Perlińska Zuzanna, Mrugalska Wiktoria, Badalewska Klaudia, Dudkowiak Gabriela, Foszpaniak Marika, Silska Karolina, Wieczorek Julia, Staszak Nikola.
Opiekun: Iwona Miętkiewicz
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie